Årsmöte 2018 & avslutning av utställning…

Kategorier: Nyheter.

Söndagen den 25:e mars hölls föreningens årsmöte på Bladhska Galleriet i Skara.

Innan årsmötet tog vid så avslutades den fyra dagar långa utställningen som hölls på samma plats. En lyckad utställning med dryga 70 besökande. Förutom själva tavlorna som hängts upp så fanns bl.a. Gåvokort och väskor från Tanzania till försäljning, ett lotteri arrangerades med Påsktuppar i trä som vinster ( Tupparna har Anders Björklund från Orsa gjort och skänkt till föreningen). Ett antal tavlor, Gåvokort, väskor och lite annat såldes till förmån till Gracious School, tack så mycket för det! Lotterna såldes slut och vinstdragning skedde i samband med avslutet av årsmötet. Glada vinnare blev, Stellan Aryd 2 stycken, Ing-Marie Frejinger, Bengt Vilson och Ewa Säwström. Förutom föreningens styrelse har några andra hjälpt till med arbetet runt utställningen, vi vill ge ett extra plus till Ingvor Ljung och Ingrid Ullberg som dragit det största lasset. Förutom dessa två så har Mari-Louise Ovemyr, Magnus Bexell och Anders Grahn varit de som höll ställningarna under utställningens öppethållande. Några ord från en av arrangörerna ”Det var väldigt trevligt att jobba med denna utställning. Tycker dessutom att den blev väldigt bra och det hördes också på kommentarerna från besökarna. Överlag var alla imponerade av elevernas arbete.”

Själva årsmötet började med en fika som Magnus Bexell fixat med. Därefter visade Peter Olofsson en liten film som han satt ihop från sina Tanzania resor. Därefter tog Ingrid Ullberg tag i årsmötet, som löpte på utan några större incidenter. Efter lotteridragningen avslutade Ingrid årsmötet och arbetet med att ta ner utställningen tog vid…

 

Styrelsen tackar för det gångna året och ser fram emot ett lika bra 2018! 

 

Invigning av utställningen på Bladhska Galleriet, Skara.

Besökare beskådar en av lotteriets Påsktuppar.

Bildvisning Årsmöte 2018

Ingvor & Ingrid vid Årsmötet 2018

Utställning på Bladhska Galleriet, Skara.

Utställning på Bladhska Galleriet, Skara.

Utställning på Bladhska Galleriet, Skara.

Utställning på Bladhska Galleriet, Skara.

Ingvor visar de Tanzaniska väskorna.

Bladhska Galleriet, Skara.