Nytt från skolan - och årsmöte

14 januari, 2022

Vi önskar våra medlemmar och supporters ett riktigt gott 2022!

Det har varit jullov även i Tanzania, och undervisningen i Gracious School återupptas den 17 januari. Vår ordförande Ingvor Ljung står emellertid i kontinuerlig kontakt med skolan rektor och ägare Tumaini Nanyaro som har nya planer för skolans utveckling. Bland annat har hon som önskemål att kunna köpa till ett stycke mark för att på sikt kunna bygga ett hus där elever som genomgår centrala prov kan övernatta under provperioden. I styrelsen har vi diskuterat vilka möjligheter vi skulle kunna ha att bidra till ett markköp, men det rör sig om ganska mycket pengar och något beslut har vi inte fattat ännu. Vi är som vanligt beroende av våra medlemmars och sponsorers välvilja!

Den 30 mars kl. 18.00 hålls föreningens årsmöte. Vi hoppas naturligtvis att detta kan ske fysiskt, men det beror på utvecklingen av Corona. Om vi kan träffas, vilket vi hoppas, blir det troligen på Jula Hotell i Skara. Vi återkommer om detta.

crossmenu